Przewodnik po chorobie: Trądzik

Przewlekła choroba aparatu włosowo-łojowego, której towarzyszy łojotok

Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest przewlekłą chorobą aparatu włosowo-łojowego, której towarzyszy łojotok. Cechuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, pseudocyst i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych (twarz, plecy). Uznawany jest za najczęstszą chorobę skóry (dotyka 85% chłopców i 80% dziewcząt). Choroba może występować u osób dorosłych w każdym wieku, choruje 8% populacji od 35. do 44. r.ż. Trądzik dotyczy też 20% noworodków i może u nich przetrwać do 2-3. r.ż.

Przyczyny

Przyczynami trądziku są m.in.: zwiększona produkcja łoju, zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy, kolonizacja przewodu wyprowadzającego przez bakterie Propionibacterium acnes oraz reakcja zapalna i immunologiczna.

Czynniki genetyczne niewątpliwie odgrywają istotną rolę w powstawaniu zmian chorobowych. U chorych z uporczywym trądzikiem na ogół stwierdza się występowanie trądziku u innych członków rodziny.

Z praktyki klinicznej wynika, że czynniki dietetyczne, głównie cukier i sól jodowana, mogą zaostrzać trądzik. Czynniki wywołujące stres psychiczny również mogą nasilać objawy kliniczne trądziku. U 15% chorych wzmożone pocenie się nasila objawy trądzikowe, szczególnie w gorącym i wilgotnym klimacie.

Rodzaje

Postaci kliniczne trądziku:

  • młodzieńczy (acne juvenilis) – największe nasilenie zmian występuje w okresie pokwitania, po kilku latach trwania wykazuje tendencję do samoistnego ustępowania. Dominują zaskórniki i wykwity grudkowe zlokalizowane głównie na twarzy i plecach.
  • ropowiczy (acne phlegmonosa) – z obecnością ropnych torbieli, gojenie następuje przez bliznowacenie (blizny są nierówne, wciągnięte).
  • skupiony (acne conglobata) – najczęściej u mężczyzn, obecne są głębokie nacieki i torbiele ropne, bardzo duże zaskórniki. Zmiany często zajmują okolice pachową, pachwinową i pośladki. Podczas gojenia tworzą się blizny.
  • bliznowcowy (acne keloidea) – w obrębie wykwitów trądzikowych tworzą się bliznowce.
  • z objawami ogólnymi i ciężkim przebiegiem (acne fulminans) – występuje u młodych mężczyzn, wykwitom towarzyszą: leukocytoza, wysokie OB, gorączka, bóle stawowe. W obrazie RTG można stwierdzić zmiany w stawie mostkowo-obojczykowym.

Z uwagi na czynniki prowokujące wystąpienie zmian znany jest również podział trądziku na:

  • zawodowy – chlor, dziegcie, oleje;
  • polekowy – steroidy, witamina B12, jod, barbiturany;
  • kosmetyczny – pudry i róże zatykające ujścia gruczołów łojowych i potowych;
  • niemowlęcy – wpływ hormonów matki.

Leczenie

Zewnętrzne

Zastosowanie mają tutaj leki przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne, keratolityczne i przeciwzapalne. Do oczyszczania skóry używa się płynów micelarnych i żeli. W zmianach trądzikowych o niewielkim lub średnim nasileniu wystarcza leczenie miejscowe i prawidłowa pielęgnacja skóry.

W zmianach zaskórnikowych i grudkowych zaleca się stosowanie kwasu witaminy A (tretynoina – 0,05%, roztwór lub żel), który może być łączony z antybiotykiem. W zmianach zaskórnikowych, grudkowych i krostkowych stosuje się: 5-10% nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy oraz kremy i żele zawierające antybiotyki: erytromycynę, klindamycynę. Korzystne jest łączenie preparatów zawierających kwas salicylowy i cynk z erytromycyną. Leczenie miejscowe odmiany ropowiczej polega na przecinaniu i oczyszczaniu torbieli ropnych.

Ogólne

W nasilonym trądziku zaleca się podawane doustnie tetracykliny działające przeciwbakteryjnie i hamujące czynność lipolityczną bakterii Propionobacterium acnes. Stosuje się je długotrwale, początkowo w większych dawkach do czasu uzyskania poprawy, a następnie w mniejszych dawkach kilka miesięcy. Równocześnie podaje się duże dawki witamin z grupy B (oprócz wit. B12, która może zaostrzać zmiany trądzikowe).

Zastosowanie mają również inne antybiotyki, takie jak: minocyklina, czy doksycyklina.

Dodatkowo stosuje się witaminy działające przeciwłojotokowo: amid kwasu nikotynowego (wit. PP), witaminę. B2 i witaminę C.

Leczenie powinno trwać co najmniej 6 miesięcy. W ciężkich postaciach krostkowych i ropowiczych wskazane jest podawanie 13-cis kwasu witaminy A (izotretynoina), który ma silne działanie keratolitycznie i przeciwłojotokowe. Lek jest teratogenny, dlatego kobiety w wieku rozrodczym, leczone doustną izotretynoiną, muszą stosować skuteczną antykoncepcję co najmniej przez miesiąc poprzedzający terapię, przez cały okres leczenia i jeden miesiąc po zakończeniu przyjmowania leku. Silne działanie przeciwłojotokowe mają również preparaty antyandrogenowe.

Powiązane artykuły

Trądzik u osób dorosłych

Nie jesteś już nastolatką, a masz problem z trądzikiem? Ta przypadłość u osób dorosłych, to coraz częstsza sytuacja, a wielu ekspertów mówi o niej, jak o chorobie cywilizacyjnej. Stres, zła dieta, pośpiech – to wszystko czynniki ryzyka. Niestety leczenie trądziku...

czytaj dalej

Jeżeli mam trądzik to…

Pielęgnacja skóry trądzikowej do łatwych nie należy. Dodatkowo, szukając przynoszących szybki efekt sposobów, często popełniamy błędy, które zamiast przyspieszyć proces leczniczy – znacznie go wydłużają. Podstawowe rady jakie powinniście sobie wziąć do serca?...

czytaj dalej

Jak dbać o cerę w upalne dni

W upalne dni nasila się łojotok. Wiele osób nie łączy tych dwóch faktów. Do mojego gabinetu zgłaszają się dziewczyny z czołem wysypanym drobniutkimi jak grysik grudkami. Są przeświadczone, że coś je uczuliło. Niezapalny “grysik” na czole jest najczęściej pierwszym...

czytaj dalej

Trądzik a dieta

W przebiegu trądziku różowatego oraz łojotokowego zapalenia skóry ważne jest aby przeciwdziałać i minimalizować częstotliwość zaostrzeń choroby. Jednym z czynników łagodzących przebieg tych chorób jest odpowiednia dieta. Trądzik różowaty oraz łojotokowe...

czytaj dalej

Trądzik a sprawa smogu

Dyskusja na temat jakości zimowego powietrza w Polsce toczy się aktywnie w związku z wielokrotnie przekraczanymi ostatnio normami zanieczyszczeń spowodowanymi smogiem. Oczywiście mają one wpływ także na naszą skórę. Dobra wiadomość jest taka, że nie...

czytaj dalej

Tkanina przyjazna skórze

W mojej pracy stylisty staram się pogodzić oczekiwania klientek uczynienia ich wyglądu bardziej ciekawym, atrakcyjnym i spójnym nie tylko z charakterem, ale np. wykonywaną pracą. Polecam również, by pamiętać, że typ urody, krój strojów, ich kolor są...

czytaj dalej

Pin It on Pinterest

Share This