Pielęgnacja skóry trądzikowej do łatwych nie należy. Dodatkowo, szukając przynoszących szybki efekt sposobów, często popełniamy błędy, które zamiast przyspieszyć proces leczniczy – znacznie go wydłużają. Podstawowe rady jakie powinniście sobie wziąć do serca? Znajdziecie je poniżej.

Trądzik pospolity to przewlekła chorobą aparatu włosowo-łojowego, której towarzyszy łojotok. Cechuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, pseudocyst i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych (twarz, plecy). Uznawany jest za najczęstszą chorobę skóry (dotyka 85% chłopców i 80% dziewcząt). Choroba może występować u osób dorosłych w każdym wieku, choruje 8% populacji od 35. do 44. r.ż. Trądzik dotyczy też 20% noworodków i może u nich przetrwać do 2-3. r.ż.

Jeśli musimy się zmierzyć z tego rodzaju schorzeniem, powinniśmy pamiętać, że konieczne będzie w miarę rygorystyczne przestrzeganie zasad związanych nie tylko higieną, ale też codziennym trybem życia. Poniżej kilka najważniejszych porad, które powinny przyspieszyć proces regeneracji naszej skóry i złagodzić objawy chorobowe.

Nie piję słodzonych napojów unikam słodyczy

Z praktyki klinicznej wynika, że czynniki dietetyczne, głównie cukier i sól jodowana, mogą zaostrzać trądzik. Zbyt duża ilość słodyczy i słodzonych napojów, wpłynie również na wahania poziomu cukru we krwi. Co z kolei zaburzy wydzielanie insuliny i wpłynie na wzmożenie objawów chorobowych. Potwierdzony badaniami jest fakt, że osoby z problemem trądzikowym, spożywające mniej cukrów, szybciej dochodzą do zdrowia. Przy okazji zresztą tracąc nieco zbędnych kilogramów.

Jeśli chodzi o dietę, to nie zaszkodzi do niej włączyć więcej warzyw zielonych, takich jak szpinak czy brokuły, gdyż są one bogate w witaminę B6, działającą tonizująco na skórę.

Myję twarz dwa razy dziennie nie częściej i nie rzadziej

Częstsze mycie podrażnia skórę trądzikową, podobnie jak … każdą. Mycie skóry pięć razy dziennie nie ma sensu, ponieważ powoduje przesuszenie naskórka, a co za tym idzie późniejsze zmożenie łojotoku skóry i większą ilość zmian trądzikowych. Pamiętajmy również, że mydła przeciwbakteryjne bardzo często zawierają silne detergenty, które wysuszają powierzchnię naskórka. Efektem tego jest wzmożone wydzielanie łoju, a co za tym idzie – wzmożenie objawów. Przy skórze tłustej, trądzikowej należy ich zatem unikać, kierując się do preparatów łagodzących o neutralnym ph.

Regularnie stosuję zalecone przez dermatologa leki

Oczywiście ważne jest również, żebyśmy walcząc z trądzikiem, wykorzystali wiedzę medyczną i leczenie farmakologiczne, zaaplikowane przez specjalistę. Zastosowanie przy tym schorzeniu mają leki przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne, keratolityczne i przeciwzapalne. Do oczyszczania skóry używa się płynów micelarnych i żeli. W zmianach trądzikowych o niewielkim lub średnim nasileniu wystarcza leczenie miejscowe i prawidłowa pielęgnacja skóry.

W zmianach zaskórnikowych i grudkowych zaleca się stosowanie kwasu witaminy A (tretynoina – 0,05%, roztwór lub żel), który może być łączony z antybiotykiem. W zmianach zaskórnikowych, grudkowych i krostkowych stosuje się: 5-10% nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy oraz kremy i żele zawierające antybiotyki: erytromycynę, klindamycynę. Korzystne jest łączenie preparatów zawierających kwas salicylowy i cynk z erytromycyną. Leczenie miejscowe odmiany ropowiczej polega na przecinaniu i oczyszczaniu torbieli ropnych.

W nasilonym trądziku zaleca się podawane doustnie tetracykliny działające przeciwbakteryjnie i hamujące czynność lipolityczną bakterii Propionobacterium acnes. Stosuje się je długotrwale, początkowo w większych dawkach do czasu uzyskania poprawy, a następnie w mniejszych dawkach kilka miesięcy. Równocześnie podaje się duże dawki witamin z grupy B (oprócz wit. B12, która może zaostrzać zmiany trądzikowe). Zastosowanie mają również inne antybiotyki, takie jak: minocyklina, czy doksycyklina. Dodatkowo stosuje się witaminy działające przeciwłojotokowo: amid kwasu nikotynowego (wit. PP), witaminę. B2 i witaminę C.

Leczenie może trwać nawet 6 miesięcy. W ciężkich postaciach krostkowych i ropowiczych wskazane jest podawanie 13-cis kwasu witaminy A (izotretynoina), który ma silne działanie keratolitycznie i przeciwłojotokowe. Lek jest teratogenny, dlatego kobiety w wieku rozrodczym, leczone doustną izotretynoiną, muszą stosować skuteczną antykoncepcję co najmniej przez miesiąc poprzedzający terapię, przez cały okres leczenia i jeden miesiąc po zakończeniu przyjmowania leku. Silne działanie przeciwłojotokowe mają również preparaty antyandrogenowe.

Nie wyciskam i nie rozdrapuje pryszczy

To jeden z najmniej pożądanych sposobów „walki” z trądzikiem. Nie róbmy tego błędu. Wyciskanie zakażonej zawartości wykwitów tradzikowych prowadzi do przeniesienia bakterii na niezainfekowane dotąd obszary, a tym samym rozprzestrzenienia się zakażenia i zmian skórnych. Jeśli zatem rozdrapiemy część pryszczy, to skutkiem będzie rozprzestrzenienie się stanu zapalnego, a nawet pojawienie się trudnych do usunięcia blizn.

Nie dotykam twarzy rękami

Ten punkt mocno wiąże się z poprzednim. Możemy sobie tylko wyobrazić, że nie tylko rozdrapujemy zmianę skórną, ale do tego jeszcze infekujemy ją bakteriami zebranymi na rękach przez cały dzień. Jak w znanym powiedzeniu – mniej znaczy więcej, dlatego lepiej dotykać skórę twarzy rzadko i wyłącznie umytymi rękami.

Dbam o nawilżenie skóry

Tonik i delikatny krem nawilżający z pewnością będą naszymi sprzymierzeńcami. Ważna uwaga – nie mogą zawierać alkoholu, który podrażnia skórę i powoduje jeszcze większy łojotok. Dodajmy, że  nadmierne wysuszenie skóry może doprowadzić paradoksalnie do wzrostu wydzielania łoju, jak również do rogowacenia naskórka i zamykania ujść gruczołów. Stosując wszelkie kosmetyki do skóry trądzikowej, nakładajmy je na całą okolicę łojotokową, a nie tylko na rejony zajęte zmianami.

Unikam nadmiernej ilości słońca

Opalanie szkodzi każdej skórze – przyśpiesza starzenie i sprzyja nowotworom skóry. Trądzikowej cerze nie służy też z innego powodu – wysusza skórę, która po krótkim czasie zaczyna się bronić i wydziela jeszcze więcej łoju. Dlatego codziennie przez cały rok nakładajmy lekki preparat z filtrem minimum 30, zwłaszcza gdy stosujesz kosmetyki z kwasami owocowymi – wtedy istnieje ryzyko powstania przebarwień posłonecznych.

Pin It on Pinterest

Share This