Wracamy do porad, przy których korzystamy z wiedzy jednej z najlepszych ekspertek w dziedzinie pielęgnacji skóry. Pochodzą z książki “Skin Doctor. Biblia zdrowej cery” autorstwa dr Izabeli Lenartowicz, specjalistki medycyny estetycznej, współpracującej z portalem „Żyj z chorobą”.

Nasza skóra chroni organizm przed promieniami słonecznymi, zmianami temperatury, wiatrem, wirusami i bakteriami, nie oznacza to jednak, że jest niezniszczalna. Na dodatek ciągle narażamy ją na kontakt z substancjami, na które nie jest uodporniona, takimi jak środki chemiczne i tworzywa sztuczne.

Wpływ na jej kondycję mają też inne, mniej oczywiste czynniki, na przykład dieta i stres. Jeżeli odpowiednio nie zadbasz o skórę, nie dasz jej szans na pokonanie wielu przeciwności, które na co dzień spotyka. Osłabieniu ulegnie jej naturalna warstwa ochronna, zwana w medycynie płaszczem wodno-lipidowym. Kiedy robi się on cieńszy, skóra staje się wrażliwsza, podatna na infekcje i szybciej się starzeje. Starzenie się skóry to proces naturalny, nieuchronny i w dużej mierze nieodwracalny. Można powiedzieć, że z roku na rok staje się coraz widoczniejszy.

Niestety z wiekiem spada biologiczna aktywność komórek organizmu, które potrzebują coraz więcej czasu na regenerację, a jego zdolności adaptacyjne słabną. Proces starzenia się skóry może jednak przebiegać w różnym tempie. Zależy to od Twoich genów, środowiska naturalnego, w którym jesteś narażona na przykład na działanie promieni ultrafioletowych, nadmiar ozonu czy bakterie, a także zagrożeń, jakie sama sobie stwarzasz, na przykład paląc papierosy, wystawiając się na promieniowanie jonizujące, wytwarzane między innymi przez komputery, i zanieczyszczenia powietrza. Duży wpływ na to, jak szybko Twoja skóra będzie ulegać niekorzystnym zmianom, mają też czynniki wewnętrzne – zaburzenia hormonalne, nieodpowiednie odżywianie czy brak witamin.

Oznaki starzenia się skóry:

  • suchość,
  • utrata elastyczności,
  • cieńszy i szorstki naskórek,
  • zmarszczki mimiczne wokół kącików oczu i ust,
  • przebarwienia, brązowe plamy na twarzy i dłoniach,
  • kruchość naczyń włosowatych.

Przyjrzyjmy się najbardziej charakterystycznym zmianom, które pojawiają się na twarzy w kolejnych dekadach życia:

  1. Po 30. roku życia możesz zauważyć pierwsze wyraźne zmarszczki mimiczne wokół ust i „kurze łapki” wokół oczu, a także opadanie górnych powiek. Wiąże się to ze słabnącym nawilżaniem i napięciem skóry.
  2. Po 40. roku życia skóra staje się jeszcze bardziej wysuszona, traci połysk, blednie, szarzeje, robi się szorstka i się łuszczy. Na twarzy coraz mocniej zaznaczają się zmarszczki i bruzdy. Uwidaczniają się też fałdy nosowo-wargowe (bruzdy od skrzydełka nosa do kącika ust), poprzeczne zmarszczki czoła i zmarszczki marsowe (pionowe międzybrwiowe).
  3. Po 50. roku życia ilość tkanki łącznej znacząco spada, pogarsza się również jej jakość. Oznacza to, że skóra traci jędrność, gęstość, elastyczność i wiotczeje. Widoczne stają się zmarszczki grawitacyjne. Rozmywa się owal twarzy, linia żuchwy staje się mniej wyraźna, a koniec nosa się obniża. Opadają boczne części policzków, tworząc tak zwane chomiki. Zmarszczki pojawiają na też szyi, na której ukazują się poziome pasma mięśnia szerokiego.
  4. Po 60. roku życia proces starzenia skóry niestety znacznie przyspiesza. Staje się ona coraz cieńsza i bardziej wiotka, także z powodu dalszego zaniku tkanki podskórnej. Na twarzy pojawia się jeszcze więcej wyraźnych zmarszczek i bruzd.

Pin It on Pinterest

Share This