Wiosną wszystko budzi się do życia po zimie. Nasz organizm również się regeneruje, ożywia, dlatego wiosną szczególnie należy zadbać o ciało, ducha i umysł.

Według medycyny chińskiej wiosna to czas wątroby i pęcherzyka żółciowego. To właśnie tymi organami powinniśmy się zająć i je zregenerować. Zatem to odpowiedni czas na oczyszczanie organizmu. Rezygnujemy z ciężkiego, tłustego jedzenia na rzecz lekkiej diety. Jednak nie oznacza to spożywanie surowych warzyw i owoców czy nadmiernej ilości nowalijek, gdyż nadmiar tych produktów zaburzy nasze trawienie.

Wiosną następuje przesilenie, czyli czas większej ilości przeziębień. Po długiej zimie nasz organizm jest osłabiony i przeciążony, występuje katar, kaszel i gorączka, która dotyczy dorosłych oraz dzieci. Zatem dieta powinna być bogata w lekkostrawne posiłki, ciepłe napoje oraz w potrawy ciepłe, lekkie i suche. Nie rezygnujemy gwałtownie z picia ciepłej wody z cytryną, która pomaga w trawieniu. Wprowadzamy pokarmy blanszowane, gotowane na parze, krótkie duszenie, gotowanie.

Powinniśmy się także zaopatrzyć w świeże zioła i przyprawy takie, jak bazylia, majeranek, tymianek, rozmaryn, koper, liść laurowy, imbir, chrzan, czarny pieprz, pieprz cayenne, cebula, czosnek, koper, kminek, anyż, ostra papryka, cynamon, które poprawią nasze trawienie. Osoby, które mają dobre trawinie, są rozgrzani i mają wg ajurwedy nadmiar „ognia” powinni używać nieco lżejszych przypraw takich jak: mięta, majeranek, kwiat czarnego bzu czy biały pieprz.

Wybierajmy potrawy zawierające węglowodany złożone takie, jak na przykład zboża (kasza gryczana, amarantus, kasza jaglana), rośliny strączkowe (soczewica, ciecierzyca) oraz wszelkie nasiona i warzywa. Nie zapominajmy również o zdrowych tłuszczach, takich jak masło klarowane ghee, oliwa z oliwek. W tym okresie dobre będą dla lepszego wzmocnienia oczyszczania napary z ziół. Pamiętajmy, że wiosna to dobry czas na sezonowe bogactwa – korzystajmy z produktów nieprzetworzonych, zmniejszmy ilość pitej kawy i energetyków. Wprowadźmy większą ilość aktywności fizycznej, począwszy od spaceru, truchtu, marszobiegu. Więcej przebywajmy na świeżym powietrzu, wśród natury.

Pin It on Pinterest

Share This