Trądzik zostawia dwa rodzaje śladów na skórze. Są to przebarwienia oraz blizny zanikowe. Zarówno przebarwienia, jak i blizny zanikowe powstają na skutek procesu zapalnego, towarzyszącego trądzikowi średnio głębokiemu i głębokiemu.

Przebarwienia potrądzikowe są zmianami powierzchownymi i dlatego można je całkowicie usunąć. Często zdarza się nawet, że znikają one z powierzchni skóry samoistnie (może to trwać, nawet ok. dwóch lat).

Redukcję przebarwień można przyspieszyć. Najczęstszą terapią jest leczenie, polegające na stosowaniu w domu dermokosmetyków zawierających kwas migdałowy, glikolowy lub mlekowy oraz na wykonywaniu w gabinecie mocnych peelingów złuszczających. Dzięki tym ostatnim usuwane są wierzchnie warstwy skóry, które zmniejszają przebarwienia. Często korzystnie wpływają one także na redukcję blizn potrądzikowych.

Blizny zanikowe powstają z kolei na skutek źle leczonego, głębokiego trądziku zapalnego. Najbardziej podatna na ich powstawanie blizn jest skóra twarzy i pleców. Usunięcie ich jest trudne, a w przypadku głębszych blizn, często nie możliwe – zdarza się, że możliwe jest jedynie ich spłycenie. Najczęściej stosowane są odpowiednie peelingi lub delikatna mikrodermabrazja. Najnowszą i najbardziej skuteczną metodą leczenia zanikowych blizn potrądzikowych są zabiegi laserem frakcyjnym popularnie zwanym fraxelem. Zabiegi wykonuje się co 4 tygodnie, a ich ilość zależy od stopnia nasilenia blizn.

Pamiętajmy, że trądzik prawidłowo leczony od samego początku, nie zostawia blizn. Jeżeli mamy do czynienia z nasilonym, głębokim trądzikiem, który nie reaguje na leczenie zewnętrzne, należy włączyć doustną terapię retinoidami, żeby nie dopuścić do powstania blizn.

Pin It on Pinterest

Share This