Zabiegi  proponowane w gabinetach SPA są bardzo atrakcyjną formą relaksu, odpoczynku, oderwania się od codzienności. Masaże mogą mieć cele lecznicze, relaksacyjne, przeciwobrzękowe lub przygotowywać mięśnie do wysiłku. Wpływają bardzo korzystnie na nasze samopoczucie, a to w istotny sposób przekłada się na poprawę stanu zdrowia w przebiegu choroby.

Jednak chorzy z czynnymi chorobami skórnymi, tzn. z nasilonymi objawami na skórze, w postaci zadrapań, zmian sączących, zapalnych, pęcherzy czy obrzękowych powinni zrezygnować z zabiegów. W takiej fazie choroby przeciwwskazana jest zarówno sauna, masaże, jak również pobyt w jacuzzi. Należy zaznaczyć, że zbyt wysoka temperatura otoczenia oraz zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność powietrza mogą nasilać występowanie zmian skórnych w przebiegu atopowego zapalenia skóry. Często u pacjentów atopowych, sam pot stanowi swoisty czynnik zaostrzający zmiany skórne. Ograniczeniem do zastosowania sauny są również przyjmowane leki. Zarówno leki przeciwhistaminowe, jak i doustna sterydoterapia stanowią względne przeciwwskazanie do korzystania z sauny.

Do sauny z łuszczycą?

Z kolei sam pobyt w saunie, ograniczony do kilku minut, a następnie schłodzenie ciała wodą, poprawia krążenie krwi i usprawnia usuwanie toksyn z organizmu. Może zatem korzystnie wpłynąć na przebieg choroby. Każdy przypadek bywa zatem indywidualny i w każdym wątpliwym wypadku należałoby zasięgnąć porady lekarza prowadzącego.

Chorzy  z łuszczycą mają mniej ograniczeń. Zarówno wysoka temperatura, jak i zmiany w wilgotności powietrza nie wpływają na przebieg choroby. Ograniczeniem podobnie jak w przypadku atopowego zapalenia skóry są czynne zmiany skórne oraz leki stosowane doustnie.

Wybór preparatu do masażu nie powinien być przypadkowy. Istotą atopowego zapalenia skóry bywa nadwrażliwość na szereg preparatów kosmetycznych czy czynników pokarmowych. Chorzy powinni unikać substancji perfumowanych, wysuszających, ściągających oraz substancji i ich pochodnych, na które są uczuleni.  Odpowiedz na pytanie czy stosować preparaty z masłem Shea, zabiegi z wykorzystaniem gorących kamieni, kawy, czekolady czy preparatów aloesowych jest naprawdę trudna i wymaga indywidualnego podejścia do każdego chorego.

Na pewno warto wybierać całą gamę preparatów nawadniających. Należą do nich humektanty, do których należy glicerol, mocznik. Środki nawilżające zawierające 10% mocznik poprawiają właściwości barierowe skóry, zmniejszają TEWL (Transepidermal Water Loss), zwiększają wytrzymałość skóry oraz osłabiają reakcje podrażnieniowe. Wiele uwagi w badaniach poświęcono właściwościom głównego składnika NMF ( naturalny czynnik nawilżający) – pyrolidonowego kwasu karboksylowego (PCA) oraz jego pochodnych w nawilżaniu skóry. Kremy i zawiesiny zawierające sól sodową PCA poprawiają nawilżenie suchej i łuszczącej się skóry.

Atopowe zapalenia skóry – peeling niekoniecznie

Peelingi są na ogół przeciwwskazane u osób z problemami atopowymi. Związki takie jak hydroksykwasy (alfa, beta) stosuje się za to z powodzeniem u chorych na łuszczycę.  Celem takich zabiegów jest ułatwienie złuszczania skóry (funkcja keratolityczna), poprawa biosyntezy lipidów oraz wzmocnienie funkcji barierowej skóry.

Kosmetyka dłoni i stóp jest sprawą indywidualną, jednakże osoby uczulone na barwniki, tworzywa sztuczne, takie jak metakrylan metylu (MMA) nie powinny decydować się na zakładanie lakierów hybrydowych, żeli, tipsów. Korzystając z usług typu manicure, pedicure warto wziąć pod uwagę  bezpieczeństwo wykonywanych procedur pod kątem infekcji HCV, HBV.

Pin It on Pinterest

Share This