Oprócz tego, co warto robić, powinnaś też wiedzieć, czego unikać, by Twoje zabiegi przyniosły oczekiwane efekty. Pomoże w tym kolejna garść porad, przy których korzystamy z wiedzy jednej z najlepszych ekspertek w tej dziedzinie. Pochodzą z książki Skin Doctor. Biblia zdrowej cery autorstwa dr Izabeli Lenartowicz, specjalistki medycyny estetycznej, współpracującej z portalem „Żyj z chorobą”.
Nie mamy tu na myśli sporadycznych drobnych zaniedbań czy niezbyt fortunnych pomysłów na poprawę stanu cery, które czasem chcesz wypróbować. Nie wyrządzą one skórze zbyt wielkiej szkody. Chodzi mi raczej o systematycznie powtarzane błędy i utrwalone złe nawyki, które po jakimś czasie całkiem dosłownie odbiją się na Twojej twarzy. Oto kilka z nich:
Zbyt krótki sen
Sen jest bardzo ważny dla regeneracji całego organizmu i skóra nie stanowi tu wyjątku. Między północą a szóstą rano komórki odnawiają się nawet do dziesięciu razy szybciej niż w ciągu dnia. Skóra jest wtedy lepiej ukrwiona i potrzebuje mniej czasu na wchłonięcie składników odżywczych. Dlatego odpowiednio długi sen bywa nazywany najlepszym kosmetykiem.
Niezmywanie makijażu przed położeniem się spać
To wielki błąd. Jeżeli z czystego lenistwa, lekkomyślności bądź braku sił nie zmyjesz wieczorem makijażu, pory na twarzy zostaną zatkane przez nałożone wcześniej fluidy i pudry zmieszane z potem, kurzem i zanieczyszczeniami. Te resztki nie pozwalają skórze oddychać. Bez względu na to, jak bardzo jesteś zmęczona, pamiętaj o wieczornym demakijażu!
Opalanie się w solarium
Każdy marzy o tym, by przez cały rok mieć ładnie opaloną skórę. Niestety wizyta w solarium nie jest najlepszym rozwiązaniem. Używane w salonach urządzenia emitują promieniowanie ultrafioletowe, które przyspiesza starzenie się komórek, a nawet może je uszkadzać. Zwiększa też ryzyko powstania czerniaka.
Picie zbyt małej ilości wody
Nie tylko kosmetyki nawilżają skórę. Pamiętaj o piciu co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Nie wymaga to zbyt wiele czasu ani wysiłku.
Palenie papierosów
Oprócz wielu szkodliwych dla organizmu skutków palenie ma też bardzo negatywny wpływ na stan Twojej skóry. Staje się ona ziemista, szara i szorstka na skutek uszkodzenia włókien kolagenowych. Każde zaciągnięcie się papierosem zbliża Cię również do „zmarszczek palacza”, które z pewnością pojawią się wokół Twoich ust.
Drapanie, wyciskanie i skubanie
Kiedy na Twoją twarz lub w inne miejsce zawitają krosta lub zaskórnik, czyli zmiany zwane potocznie pryszczami, nie próbuj pozbywać się ich najprostszą, ale brutalną metodą. Ich samodzielne usuwanie, czyli wyciskanie, może prowadzić do mikrouszkodzeń skóry. Czasem zostają nawet po tych „zabiegach” blizny. Na dodatek w ten sposób roznosisz bakterie na inne części twarzy. Wyciśnięte lub rozdrapane krostki dłużej się goją i w tych miejscach może dojść do wtórnego zakażenia. Każde osiągnięcie zaczyna się od decyzji, by zacząć.
Używanie nieodpowiednich kosmetyków
Być może przez lata używasz tego samego kremu, na przykład do cery tłustej, bo w młodości miałaś problemy ze skórą trądzikową. A może zapobiegawczo stosujesz krem do cery wrażliwej? Źle dobrane kosmetyki często przynoszą skutek przeciwny do oczekiwanego. Zamiast poprawy sytuacja się pogarsza. Jeśli nie jesteś pewna, jaką masz cerę i jak dobrać odpowiednie kosmetyki, skorzystaj z porady dermatologa lub kosmetologa – po zbadaniu Twojej skóry z pewnością pomogą dobrać najlepszą dla niej metodę pielęgnacji.
Unikanie kremów z filtrem UVA i UVB
Ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym jest dla Twojej skóry niezbędna, niezależnie od pory roku. Odpowiedni krem z filtrem zapobiegnie szkodliwemu działaniu słońca i wysuszaniu skóry, szczególnie wrażliwej. Nie zapominaj o tej ochronie nawet w pochmurne dni.
Zbyt częste peelingi
Peelingi mogą przynieść skórze wiele pożytku. Nie powinnaś jednak przesadzać z tymi zabiegami. Jeśli będziesz je wykonywać zbyt często, wcale nie poprawi to stanu Twojej cery, ale z pewnością pozbawi ją warstwy ochronnej. W rezultacie skóra stanie się sucha lub będzie wydzielać zbyt wiele sebum.
Pomijanie szyi i dekoltu podczas pielęgnacji
Nawet jeśli rzadko eksponujesz te części ciała, nigdy nie powinnaś o nich zapominać podczas pielęgnacji.