Mniej musztardy i octu – więcej kurkumy. Czym przyprawiać posiłki jeśli chorujemy na łuszczycę. Powinno być smacznie, ale musi być bezpiecznie dla skóry.
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Stosowanie przeciwzapalnej diety może pomóc w złagodzeniu objawów. Badania naukowe potwierdzają iż wprowadzenie kilku zmian w codziennym żywieniu korzystnie wpływa na poprawę stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób powiązanych.
Dieta w łuszczycy zakłada wyeliminowanie z jadłospisu lub znaczne ograniczenie produktów żywnościowych, które mogą prowadzić do nasilenia procesów zapalnych toczących się w organizmie. Produkty takie, jak czekolada i inne słodycze, ostre przyprawy, a także żywność wysokoprzetworzona z dodatkiem różnego rodzaju wspomagaczy (konserwantów, emulgatorów, itd.) mogą nasilać objawy łuszczycy.
W jadłospisie diety łuszczycowej wskazane jest całkowite wykluczenie żywności wysokoprzetworzonej, produktów typu fast food, instant, słodyczy i wyrobów cukierniczych oraz ograniczenie ostrych przypraw tj.: ocet, musztarda, pieprz. Eliminując z diety produkty, które oprócz konserwantów, cukru zawierają dużo soli (należy unikać jej nadmiernej ilości), wprowadzamy przyprawy działająco przeciwzapalnie, m.in.: czerwony pieprz, goździki, czosnek, kurkuma, imbir.
Badania wskazują zależność między łuszczycą a spożywaniem dużych ilości kawy, herbaty, pieprzu i ostrych papryczek, wędzonych, grillowanych potraw, glutaminianu sodu (środek wzmacniający smak w wielu wysokoprzetworzonych produktach typu: zupy instant, gotowe sosy, przyprawy do zup). Wyeliminowanie tych produktów przez okres dwóch lat miał korzystny wpływ na łuszczycę u ponad 80% chorujących.
Zioła oraz przyprawy ziołowe są naturalnym źródłem antyoksydantów, dlatego właśnie one powinny znaleźć się w diecie chorych na łuszczycę. Kurkumin, składnik kurkumy, należącej do przypraw kuchni indyjskiej, znany jest ze swoich silnych właściwości zdrowotnych. Przegląd naukowy zwraca szczególną uwagę na zdolność kurkumy do zmiany ekspresji cytokin TNF. To one odgrywają znaczącą rolę w rozpoczęciu i kontynuacji występowania zmian łuszczycowych. Dlatego właśnie pacjenci z łuszczycą wykorzystują kurkumę w celu złagodzenia jej objawów. Można zatem obficie i w dużych ilościach wykorzystywać kurkumę do przyprawiania posiłków, mając na uwadze, że bezpieczna dzienna dawka spożywania kurkumy to 1,5-3 gramów w codziennej diecie.