Nasza skóra chroni organizm przed promieniami słonecznymi, zmianami temperatury, wiatrem, wirusami i bakteriami, nie oznacza to jednak, że jest niezniszczalna. Na dodatek ciągle narażamy ją na kontakt z substancjami, na które nie jest uodporniona, takimi jak środki chemiczne i tworzywa sztuczne.
Wpływ na jej kondycję mają też inne, mniej oczywiste czynniki, na przykład dieta i stres. Jeżeli odpowiednio nie zadbasz o skórę, nie dasz jej szans na pokonanie wielu przeciwności, które na co dzień spotyka. Osłabieniu ulegnie jej naturalna warstwa ochronna, zwana w medycynie płaszczem wodno-lipidowym. Kiedy robi się on cieńszy, skóra staje się wrażliwsza, podatna na infekcje i szybciej się starzeje. Starzenie się skóry to proces naturalny, nieuchronny i w dużej mierze nieodwracalny. Można powiedzieć, że z roku na rok staje się coraz widoczniejszy.
Niestety z wiekiem spada biologiczna aktywność komórek organizmu, które potrzebują coraz więcej czasu na regenerację, a jego zdolności adaptacyjne słabną. Proces starzenia się skóry może jednak przebiegać w różnym tempie. Zależy to od Twoich genów, środowiska naturalnego, w którym jesteś narażona na przykład na działanie promieni ultrafioletowych, nadmiar ozonu czy bakterie, a także zagrożeń, jakie sama sobie stwarzasz, na przykład paląc papierosy, wystawiając się na promieniowanie jonizujące, wytwarzane między innymi przez komputery, i zanieczyszczenia powietrza. Duży wpływ na to, jak szybko Twoja skóra będzie ulegać niekorzystnym zmianom, mają też czynniki wewnętrzne – zaburzenia hormonalne, nieodpowiednie odżywianie czy brak witamin.
Oznaki starzenia się skóry:
- suchość,
- utrata elastyczności,
- cieńszy i szorstki naskórek,
- zmarszczki mimiczne wokół kącików oczu i ust,
- przebarwienia, brązowe plamy na twarzy i dłoniach,
- kruchość naczyń włosowatych.
Przyjrzyjmy się najbardziej charakterystycznym zmianom, które pojawiają się na twarzy w kolejnych dekadach życia:
- Po 30. roku życia możesz zauważyć pierwsze wyraźne zmarszczki mimiczne wokół ust i „kurze łapki” wokół oczu, a także opadanie górnych powiek. Wiąże się to ze słabnącym nawilżaniem i napięciem skóry.
- Po 40. roku życia skóra staje się jeszcze bardziej wysuszona, traci połysk, blednie, szarzeje, robi się szorstka i się łuszczy. Na twarzy coraz mocniej zaznaczają się zmarszczki i bruzdy. Uwidaczniają się też fałdy nosowo-wargowe (bruzdy od skrzydełka nosa do kącika ust), poprzeczne zmarszczki czoła i zmarszczki marsowe (pionowe międzybrwiowe).
- Po 50. roku życia ilość tkanki łącznej znacząco spada, pogarsza się również jej jakość. Oznacza to, że skóra traci jędrność, gęstość, elastyczność i wiotczeje. Widoczne stają się zmarszczki grawitacyjne. Rozmywa się owal twarzy, linia żuchwy staje się mniej wyraźna, a koniec nosa się obniża. Opadają boczne części policzków, tworząc tak zwane chomiki. Zmarszczki pojawiają na też szyi, na której ukazują się poziome pasma mięśnia szerokiego.
- Po 60. roku życia proces starzenia skóry niestety znacznie przyspiesza. Staje się ona coraz cieńsza i bardziej wiotka, także z powodu dalszego zaniku tkanki podskórnej. Na twarzy pojawia się jeszcze więcej wyraźnych zmarszczek i bruzd.