Specjalne okazje takie jak ślub, chrzciny, przyjęcia komunijne czy urodzinowe zawsze powodują że prędzej czy później pojawia się pytanie jak się ubrać. Szczególnie jeśli co nieco wolimy zakryć, by czuć się bardziej komfortowo. No to jak?

Niezwykle ważnym jest aby nasz strój nie tylko był odpowiedni i podkreślił uroczysty charakter okazji, ale również aby pasował do naszej sylwetki czy pory roku. Co jednak najważniejsze  jeśli borykamy się z którąś chorób skórnych takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, aby pozwolił zakryć obszary, których nie chcemy pokazywać.

Zaczynamy od sukienki

Dobrym wyborem na specjalne okazje są różnego rodzaju sukienki, których fason, wzór, kolor zależy oczywiście od naszych upodobań czy też obowiązującej mody. W tak zwanych sytuacjach wątpliwych polecam trzymanie się fasonów i barw klasycznych i sprawdzonych, gdyż zmniejsza to prawdopodobieństwo ewentualnych błędów. Zawsze sprawdzą się kolory takie jak błękit, szarość czy granat. Dla odważniejszych polecam czerwień, kobalt lub fuksję.

Paniom lubiącym modowe nowinki, mogą spróbować zabawy z wzorami – np. bardzo modnymi kropkami czy grochami i oczywiście pojawiającymi się często rozmaitymi motywami kwiatowymi. Długość poszczególnych elementów sukienki, w przypadku obszarów dotkniętych chorobami skórnymi, powinna  być odpowiednia, aby ukryć to czego nie chcemy pokazywać.

Może spodnie?

Alternatywą dla sukienki jest wybór eleganckiej góry z eleganckimi spodniami np. na kant (szczególnie jesienią czy zimą). Ważne by uzupełnić je wygodnym trenczem, pięknymi rękawiczkami i dobrymi butami. Można zdecydować się na jeszcze odważniejsze rozwiązanie typu elegancki kombinezon, który będzie doskonałym połączeniem bluzki z eleganckimi spodniami.

Ważne, by zwrócić uwagę na materiały z których szyte są nasze ubrania. Najlepsze są te naturalne – wełna, bawełna, jedwab lub te, z dodatkiem odpowiednich sztucznych takich jak wiskoza czy włókno bambusowe.

Na nogach i w dodatku

Z naturalnych materiałów powinny być również rajstopy – konieczne z uwagi na jakoś stroju, ale i konieczność ukrycia fragmentów ciała. Buty – wybieramy te „oddychające”.

Dodatki zależą od naszej pomysłowości, ale jeśli chodzi o te nakładane na głowę, to sugeruję – bez względu na to czy będzie to kapelusz czy toczek – wygodne i przewiewne, dobrane do sukienki, płaszcza i rzecz jasna do osoby i pory roku. Podobnie chustki (apaszki), pozwalające dobrze, ale i bezpiecznie otulić szyję.

Dla niego

Jeśli chodzi o mężczyzn to zasada jest jedna i prosta – tylko dobre gatunkowo materiały. Wiadomo przecież, że zawsze w modzie jest szlachetna wełna. Panowie mają obecnie do dyspozycji pełną gamę garniturów, z których najmodniejsze są te z węższymi nogawki i bardziej dopasowanymi marynarkami niż w garniturach jakie noszono jeszcze 10 lat temu. Nie przesadzajmy jednak z nadmiernym opinaniem ciała – to głównie z uwagi na przewiewność i troskę o stan skóry.

Jeśli chodzi o kolor to dobrym wyborem będzie zawsze granat, grafit, szarość. No i odpowiednio dobrana koszula – pamiętajmy, że do garnituru zakładamy zawsze koszulę z długim rękawem!

Ciekawym i modnym elementem staje się wreszcie poszetka, a duży wybór rozmaitych kolorów oraz wzorów tak krawatów, jak i muszek sprawia, że trudno o wskazanie konkretnego rodzaju. Tutaj możemy nieco popuścić wodze fantazji.

Na wierzch

Na koniec nieco o okryciu wierzchnim. Podczas chłodniejszych dni sprawdzi się dobry, gatunkowy płaszcz (wełna, kaszmir), zestawiony albo zgodnie albo kontrastowo z resztą ubioru. Jego fason i długość powinny być dobrane proporcjonalnie do sylwetki.

Pin It on Pinterest

Share This